Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je komplexní pojištění motorových vozidel před zničením či poškozením, zabezpečuje majitele vozidla proti veškerým rizikům, které mu v souvislosti s vlastnictvím a provozem vozidla hrozí. Havarijní pojištění vlastně začíná tam, kde končí povinné ručení. Toto pojištění platí v případě škod, jejichž vznik a velikost řidič vozidla nemohl ovlivnit, ale také pro případ škod, jím částečně zaviněných. Havarijní pojištění je buď plné nebo omezené. Havarijní pojištění je věc dobrovolná. Doporučujeme ale si ho určitě uzavřít, protože v případě nehody se vám velmi vyplatí ho mít. Pokud byste totiž havarijní pojištění neměli, tak si veškeré škody na vlastním automobilu či jiném vozidle musíte hradit úplně sami. Nikdy nevíte, kdy auto nabouráte a budete muset platit drahou opravu či dokonce nové vozidlo. I nejlevnější havarijní pojištění vás dokáže ochránit před placením vysoké škody. Pokud škodu na vašem vozidle způsobí druhá osoba, škoda se bude platit z jejího povinného ručení, uplatnění havarijního pojištění nalezneme v případě, že škodu zavinil sám řidič havarovaného vozidla.

Chrání i před vandalismem

Havarijní pojištění chrání před škodami, které způsobily vlivy jako havárie, vandalismus, krádež či živelní událost. Toto pojištění vás sice neuchrání před tím, aby vaše vozidlo havarovalo či bylo ukradeno, ale zajistí, aby finanční ztráty byly co nejmenší. Musíte ovšem splnit pojistné podmínky dané pojišťovny. Nabídka havarijního pojištění je vysoká a vyplatí se pořádně vybírat. Pojišťovny, které toto havarijní pojištění poskytují, patří Pojišťovna Axa, Pojišťovna ČSOB, Pojišťovna Generali, Pojišťovna Kooperativa, Pojišťovna Triglav, Pojišťovna Uniqa, Pojišťovna Wüstenrot, ČPP a Česká pojišťovna. Většina pojišťoven, které nabízejí povinné ručení, poskytují také havarijní pojištění. Proto je velice výhodné sjednat si tyto produkty najednou u stejné pojišťovny, získáte tak totiž slevu na havarijní pojištění, lepší asistenční služby a mnoho dalších výhod.

Další připojištění a krátkodobé pojištění

Připojištění k havarijnímu pojištění- Kromě výše uvedených čtyř rizik, které havarijní pojištění kryje, je možno se připojistit ještě mnoho dalších, které klasické havarijní pojištění nekryje, a museli byste tyto škody platit z vlastní kapsy, jako například čelní sklo, zavazadla a věci osobní potřeby, úraz přepravovaných osob, mimořádnou výbavu a náklady na nájem náhradního vozidla. Pojišťovny většinou nabízejí kombinace pojištění čtyř základních rizik, uzavřít můžete komplexní pojištění, tomu se říká Allrisk a nebo pouze kombinaci vámi vybraných rizik.

Cenové srovnání havarijního pojištění

Cena havarijního pojištění vychází z částky, na kterou si chcete své vozidlo nechat pojistit. Dalšími vlivy, které působí na konečnou cenu pojištění, jsou také stáří vozidla, jeho výbava, věk a bydliště majitele, frekvence platby, a jaký byl průběh předchozího pojištění, zda jste měli či neměli škodu na vozidle, typ a značka vozidla, pořizovací cena vozidla, vámi zvolení riziko pojištění a zvolená spoluúčast. U spoluúčasti platí, že čím větší si zvolíte, tím levnější pojištění platíte. Také záleží na výši spoluúčasti, kterou majitel vozidla hradí při pojistné události.

Stejně jako u povinného ručeni je i zde vhodné využít služby pojišťovacího makléře, protože ceny u něj jsou většinou výhodnější než ceny přímo na pobočce banky. Do služeb, které pojišťovací makléř navíc poskytuje, patří návrh smlouvy, kalkulace ceny a prohlídka vozidla. Navíc je také výhodné využít Internetu, kde si snadno porovnáte nabídky jednotlivých pojišťoven a jednoduše a rychle si vyberete tu nejvýhodnější pojišťovnu přímo pro vás. Samozřejmě se u sjednávání havarijního pojištění nesmí hledět pouze na cenu, ale hlavně na kvalitu pojištění. Pojišťovna by měla mít vysoké limity plnění v případě pojistné události, také by měla mít kvalitní asistenční službu a vysokou rychlost likvidace pojistné události.

Copyright (c) 2019 PFP s.r.o.